Как да си помогнем при мигрена?

Завиждате ли на щастливците, които никога през живота си не са имали главоболие? Завиждам! Но сериозно, през целия си живот не съм срещала жена, която поне веднъж в живота си да не е имала главоболие до притъмняване пред очите. Това е половин благословия, ако отмине бързо. Но какво да правим, ако пристъпът е такъв, че само шокова доза обезболяващи или лекар от бърза помощ със спринцовка могат да се справят?

Търсенето на причините и отговорите на лекарите, като правило, се свеждат до една следните диагнози:

  • остеохондроза
  • вегетоваскуларна дистония
  • хипертония
  • ПМС, менопауза… и т.н.

А какво да правим с болката? Никой не знае! Механизмът на главоболието не е напълно изяснен. В 90% от случаите лекарите са единодушни: болката е пряко причинена от спазми в мускулите на гърба, врата, лицето.  

Спазмите са реакция на стрес, заболяване или пренапрежение, което:

  • затруднява притока на кръв и предизвиква леко главоболие, което бързо преминава;
  • или вече притиска нервните окончания и причинява много силна болка, която може да се лекува само с мощни лекарства.

Знаете ли, че лекарствата, които обичайно приемате:

  • Увреждат сериозно черния дроб, стомаха, бъбреците;
  • Предизвикват пристрастяване и причиняват допълнителни спазми.

 Какво да правим, как да облекчим спазмите?

Можете да се справите с главоболието и без лекарства! Оставете ги само за спешни и непредвидени случаи. 

Премахване на факторите, които могат да предизвикат пристъпи на главоболие

  1. Елиминационна диета за изключване на алергии и непоносимост към хистамин 
  2. Регулиране на системата за детоксикация
  3. Възстановяване функцията на жлъчния мехур и потока на жлъчката. 
  4. Посетете остеопат, който да работи върху шийния отдел на гръбначния стълб, за да изключи компресия на кръвоносните съдове в областта на шията.

Предизвикващи пристъпи на мигрена са:

  • емоционален стрес, промени във времето, менструация, глад, ярка светлина, горещ въздух, прием на алкохол, липса на сън или прекомерен сън, определени храни (мазни сирена, шоколад, цитрусови плодове, банани).

Мигрената е тясно свързана с женските полови хормони, менструацията предизвиква пристъп на менструалната мигрена в повече от 35 % от жените. Мигрена, при която пристъпите се появяват в рамките на 48 часа след менструацията, се среща при 5-10% от пациентите.

Може да си помогнете и със следните продукти:

  • Магнезий – помага за предотвратяване на мигренозните главоболия.
  • Мазна морска риба – Рибеното масло помага за намаляване честотата на мигрените и тяхната интензивност. Противопоказание е нарушения в съсирването на кръвта
  • Куркума – когато се консумира редовно, има доказан ефект за предотвратяване на главоболието.
  • Мента и лимон – Етерични масла от мента и лимон намаляват гаденето, облекчават спазмите на кръвоносните съдове, спомагат за облекчаване на пристъпите на мигрена. Противопоказания – лимонът не се използва при свръхчувствителност към хистамин
  • Кръстоцветни (броколи и карфиол) – Сярата от кръстоцветните растения допринася за ефективен процес на детоксикация, подобрява функционирането на черния дроб, помага за предотвратяване на главоболието. Противопоказания – Гоитрогените от кръстоцветните растения могат да имат негативни ефекти при хипотиреоидизъм,  топлинната обработка спомага за намаляване ефекта на гоитрогените.
  • Джинджифил – Проучване от 2014 г. доказа, че джинджифилът е толкова ефективен при лечение на мигрена, както и фармацевтичното лекарство суматриптан. Освен това  е доказано, че той намалява симптомите на гадене. Препоръчва се препоръчителна доза: 250-500 mg джинджифил веднъж или два пъти дневно. Противопоказания – не се препоръчва при гастрит с повишена киселинност.

Една от стратегиите за превенция е да се насочите към модифицируемите фактори на хроничната мигрена: профилактика и лечение на емоционален стрес, депресия и тревожни разстройства, преодоляване на злоупотреба с наркотици, лечение на локализирани болкови синдроми и мускулни дисфункция.