Желание за сладко и как да се справим с него

Защо толкова много желаем сладко?

Какво да правим, когато осъзнаем, че то се превръща в пристрастяване?

Нека анализираме защо организмът иска сладкиши, какво му липсва и как можете да се справите с тази страст.

Защо жадувате за сладкиши?

Една от най-честите причини е напрежението, но тя не е единствената. Оказва се, че любовта към най-сладките храни може да бъде както придобита, така и до известна степен вродена черта.

Днес учените знаят защо сме привлечени от сладкото. Ето някои от основните причини:

  • Злоупотреба с диети и честото гладуване – организмът възприема това като стрес и търси бързи източници на енергия;
  • Липса на сън;
  • Злоупотреба със сладкиши – след скока на глюкозата в кръвта се наблюдава скок на инсулина, което от своя страна води до спад на кръвната захар и глад. Тоест преяждането със сладкиши не ни засища, а напротив.

Физиологични  причини свързани с  желанието за сладко: нарушения на въглехидратната обмяна, ендокринни заболявания, недостиг на хром. Смята се, че апетита към шоколада е свързан с недостиг на магнезий или калий.

Всъщност много по-често причината е психологическа, като пристрастяване или навик. Тя има много дълбоки корени и често идва от детството. Привлечени сме към сладкото, защото млякото – първата храна, която детето опитва е сладка на вкус. Като възрастни се опитваме да повторим това първо преживяване: сладка храна = усещане за спокойствие и сигурност.

В много семейства сладката храна е била награда, която детето е получавало заедно с похвалата или дори вместо нея. В зрялата   възраст ние често се опитваме буквално да подслаждаме неприятните си преживявания. Проблемът е, че това рядко се осъзнава.

Психологически причини за злоупотребата със сладко при жените:

  • Мъка породена от загуба на любим човек или раздяла;
  • Самота;
  • Несигурност;
  • Нереализирани възможности;
  • Неудовлетвореност от живота;
  • Стрес на работното място и други.

Въпреки, че причините за любовта към сладкото са неосезаеми, последиците от нея са доста явни.

  • Затлъстяване;
  • Захарен диабет и други.

Излишъкът от сладкиши създава благоприятни условия за развитие на кандидоза и дисбактериоза, провокира хиперактивност при децата и стимулира възпаленията.

Защо се пълнее от сладкото?

Нека започнем малко по-отдалеч. Енергията в човешкото тяло се складира под формата на триглицериди. Молекулата им е съставена от две „части“: остатъци от мастни киселини и глицерол. Глицеролът идва от въглехидратите, следователно сладкишите са компонент на човешките мазнини.

Възможно ли е да се отървете от желанието за сладко?

Един от най-радикалните начини за отказването му е кето диетата. Но монета има две страни. При липса на въглехидрати в диетата, метаболизма се променя така, че кетоните стават основно гориво за енергия. В резултат на това се развива състояние на кетоза, което не се понася добре от всички, дори е противопоказно при определени случаи. Ето защо тази и подобни диети не са подходящи за всеки.

Но как тогава да преодолеем желанието за сладко? 

Гладът за сладко, често се свързва с някаква липсва в организма ни – на витамини или минерали. Най-често обаче, става дума за нещо друго – липсват любов и радост.

Ето защо в борбата с желанието за сладко, е важно да се придържате към следните правила:

  • Спомнете си нещата, които са ви правили щастливи;
  • Разхождайте се и правете физически упражнения: това са естествени източници на ендорфини;
  • Погрижете се да спите поне 8 часа на ден.

Тези съвети помагат и за нормализиране на обмяната на веществата в организма, както и за намаляване на кортизола, който повишава нивата на захарта.

Ако смятате, че проблемът се крие в нездравословното ви хранене, потърсете помощ от диетолог. Той ще ви помогне да съставите компетентна диета и да разнообразите менюто си със здравословни десерти.

Голяма грешка е, да се опитвате да откажете сладкото от раз. Оставете си поносима доза, например 3 блокчета шоколад на ден, заменете сладкишите с мед, фурми или сушени плодове.

Понякога психолога помага да откриете причините за вредната страст. Помислете, кога не изпитвате желание за сладко? Когато сте погълнати от нещо (ново хоби, интересен проект в работата), когато сте влюбени или пътувате.

В заключение можем да кажем, че пристрастяването към сладкото винаги е нездравословен симптом. Често то е психологическо влечение или навик, идващи от детството. Преодоляването на тази страст обаче не може да стане без помощта на специалисти: психолог и/или диетолог.