Как да приготвяме правилно храната
ПРИГОТВЯНЕ НА ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПЛОДОВЕ и БИЛКИ
Зеленчуците и плодовете задължително се измиват и накисват. Само тези отглеждани по правилата на биологичното земеделие, могат да бъдат само измити. В повечето случаи плодовете и зеленчуците се третират с фунгицид против плесени, пестициди и хербициди за убиване на вредители и плевели, нитрати за ускоряване на растежа и като тор за почвата. Пестицидите и хербицидите се натрупват както следва:
- краставици – в кожата,
- домати – в кожата и сърцевината със светъл цвят,
- зелени (копър, магданоз, кориандър) – в стъблото,
- цвекло и репички – в сърцевината и „опашката“,
- зеле – в стъблото и горните листа,
- картофи – в кожата и сърцевината,
- моркови – в сърцевината,
- тиквички и патладжан – в кората и стъблото.
За по-голяма трайност, плодовете и зеленчуците често се третират с парафин. Ето защо, те се мият обилно с вода или специален препарат. Препоръчва се измитите зеленчуци и плодове да се оставят в разтвор на оцет и сол (1 супена лъжица органичен ябълков оцет и 1 ч.л. сол на литър вода). На мен много ми харесва био ябълков оцет Voelkel и келтска морска сол – влажна, които използвам редовно.
Време за накисване:
- броколи и карфиол за 30 минути.
- измийте горските плодове и гроздето под течаща вода в гевгир, след това накиснете в разтвор на чиста вода с 1 супена лъжица ябълков оцет на литър вода за 30 минути.
- изплакнете зеленолистните и билките, накиснете в разтвора за 30 минути (една супена лъжица органичен ябълков оцет на литър вода), след това изцедете водата, изплакнете с чиста вода, съхранявайте в стъклен буркан с капак в хладилника до 3 дни.
ПРИГОТВЯНЕ НА ЗЪРНЕНИ И БОБОВИ РАСТЕНИЯ
Зърнените и бобовите култури също трябва да бъдат накиснати предварително. Ежедневната им консумация без предварителна обработка може да доведе до анемия, остеопороза и да причини други сериозни проблеми, свързани с недостиг на витамини. Причината за това е фитиновата киселина, съдържаща се в тези продукти. Това вещество блокира фосфора, калция, желязото, цинка и магнезия, отстранява ги от тялото. В самите зърнени култури и семена се съдържа и противоотровата – фитазният ензим, но той се освобождава само в процеса на ферментация – накисване в кисела среда. Този процес няма да премахне напълно негативните ефекти на фитиновата киселина, но определено ще я намали.
Етапи на накисване:
- бобови растения и зърнени култури изплакнете с вода, а върху ядките изсипете вряла вода , за да ги почистите от мухъл.
- покрийте с чиста вода, добавете малко лимонов сок или органичен ябълков оцет. За ядки, вместо лимон, можете да добавите морска или розова хималайска сол.
- киснете в тази вода най-малко 8 часа, за кашу и орехи 4-5 часа.
- накиснете бобовите растения и нахута за един ден, като сменяте водата 2 пъти на ден.
- след като изтече времето, изцедете и изплакнете с чиста вода. Гответе както обикновено.
Има мнения, че кашуто, бразилските орехи, макадамите, шам-фъстъците не изискват накисване, но все пак препоръчвам да го направите, тъй като накисването увеличава тяхната бионаличност. Изключение за накисване може да се направи за кедрови ядки и киноа (имат тънка обвивка).
ПРИГОТВЯНЕ НА МЕСО
При възможност купувайте висококачествени и чисти продукти от частни стопанства, където животните се държат в нормални условия. Ако не можем да се сдобием с домашно месо, то може значително да намалим токсините, антибиотиците и хормоните, които се съдържат в месото, което много хора купуват от обикновен магазин за хранителни стоки или хипермаркет.
Как да готвя:
1) Поставете месото в студена вода, без сол, оставете да заври.
2) Гответе за 10 минути, докато пусне бяла пяна – в нея са всички вредни вещества! ⠀
3) Отцедете водата и изплакнете добре месото и тенджерата.
4) Отстранете кожата и мазнината от месото, нарежете го на парчета.
5) Сложете парчетата в чиста вряща подсолена вода и гответе както обикновено.
Ако искате да готвите месо чрез пържене, тогава е достатъчно просто да премахнете цялата мазнина, която се освобождава по време на процеса. Няма нужда да я изливате върху ястието, защото в нея се съдържат голям брой вредни вещества.
ФЕРМЕНТАЦИЯТА е задължителна част от здравословната диета! Само в редки случаи, като синдрома на излишен бактериален ръст е препоръчително е да се намали консумацията на ферментирали храни. Ежедневно консумирайте ферментирали зеленчуци, зърнени храни, риба и напитки. Популярните методи за ферментация включват:
- класически метод със сол и вода (както се прави кисело зеле)
- накисване с пробиотик, органичен ябълков оцет или ферментирал зеленчуков сок (най-добре от вашите собствени ферментирали зеленчуци!).
- Покълване.
Много храни подлежат на ферментация. На растителна основа може да бъде направено дори кисело мляко. Ферментирали плодови напитки могат да бъдат направени от различни плодове. Зеленчуците могат да се използват за приготвяне на различни ферментирали предястия и туршии. Зърна, бобови растения, месо и риба също подлежат на ферментация.
Проста рецепта за ферментация: върху суровото зърно изсипете вода в която предварително са разтворени 1-2 супени лъжици (на литър вода) по ваш избор кефир, суроватка, кисело мляко, натурален ябълков оцет или ферментирал зеленчуков сок. Оставете на стайна температура за ферментация: зелена елда за 2-3 дни, киноа за 1-2 дни, просо, глутенови зърнени храни, бобови растения за 4-5 дни. Изцедете водата, измийте и приготвяйте както обикновено. В някои случаи е по-удобна ферментация чрез покълване – зелена елда например.
Ферментацията увеличава съдържанието на хранителни вещества, микроорганизмите синтезират фолиева киселина, рибофлавин, ниацин, тиамин, биотин и други.
Правилното приготвяне на храната е от съществено значение за елиминиране на вредните вещества и максимално запазване на хранителната стойност. Изборът на правилни методи за готвене като задушаване, варене, на пара, печене на ниски температури, намалява нуждата от добавяне на излишни мазнини и сол. Това е основна предпоставка за по-здравословен хранителен режим. Важно е също така да се обръща внимание на качеството на продуктите, които използваме и да се избягват химически обработени храни. Следвайки тези принципи, можем да се насладим на по-безопасни и здравословни ястия. Нека готвенето стане не само задължение, но и удоволствие, което носи радост и здраве на вас и вашето семейство.