Горчивата истина за бирата
Въпреки факта, че бирата е известна отдавна, а хмелът се отглежда в Европа от около 1000 години, все още не е ясно как тази „напитка“ влияе на човешкото тяло. От една страна, в някои книги можете да намерите цели оди за бирата, завършващи с препоръки да се пие бира от бременни жени, кърмачки, да се дава бира на бебета „за по-добър сън“. Но някои учени казват: „Не СПИН, не туберкулозата, а биреният алкохолизъм сред по-младото поколение ще ни унищожи“.
И така, къде е истината?
В тази статия няма да говоря много за ефекта на алкохола, съдържащ се в бирата, но ще се съсредоточа върху други аспекти: нарушения в сексуалната сфера сред потребителите на бира, наличието на психоактивни и наркотични вещества в нея, наличието в бирата на съединения, придружаващи алкохолната ферментация – „фузелови масла“. В заключение ще бъдат разгледани някои социални аспекти на консумацията на бира.
Отдавна е отбелязано, че употребата на алкохол води до феминизация на мъжете и маскулинизация на жените, т. е. мъжете придобиват някои женски белези и развиват импотентност, а жените стават по-„мъжествени“ – променя се гласът, характерът, окосмяването по лицето. Сред разнообразието от алкохолни напитки, налични в момента, именно бирата има най-негативен ефект върху съдържанието на полови хормони в организма на мъжете и жените. Официалната наука се доближи до същността на това явление едва през 1999 година. Оказа се, че „шишарките“ на хмела, използвани за придаване на специфичен горчив вкус на бирата, съдържат 8-пренилнарингенин (8-PN) – вещество, принадлежащо към класа на фитоестрогените („фито“ – растение, „естроген“ – женски полов хормон).
Подобни съединения се срещат и в някои други растения, например в червена детелина и люцерна. Традиционната медицина отдавна знае за това явление и затова овчарите внимателно наблюдават, говедата да не консумират твърде много от тези растения. В противен случай ги заплашва безплодието, което се наблюдава например в Австралия при паша на овце изключително на червена детелина. Трябва обаче да се отбележи, че 8-PN превъзхожда всички останали фитоестрогени в хормоналната си сила с 10-100 пъти и е близък по активност до човешкия хормон – естроген . Този факт се обсъжда активно в специализираната научна литература от 1999 г. насам, но за широк кръг читатели тази информация остава практически недостъпна.
Какво представляват половите хормони?
Половите хормони регулират образуването и функционирането на половите органи, проявата на вторични полови белези и някои аспекти на човешкото поведение. Ако говорим за разликите между мъж и жена, те се определят главно от факта, че тялото на мъжа произвежда мъжкия хормон (тестостерон), а тялото на жената произвежда женския хормон (естроген). Действието на тези вещества определя не само външната разлика между мъжа и жената (без тях вътрешните и външните гениталии изобщо не се формират), но дава на мъжа по-голяма мускулна сила, подходяща фигура, окосмяване по лицето, мъжки глас и “характер”, а на жената женска фигура, липса на окосмяване по лицето, по-мек глас и женски “характер”. Ако човек започне да приема хормон, който е несвойствен за него, тогава неговият външен вид, глас, характер се променят бързо. Този метод се използва от хора, които съзнателно искат да променят пола си.
Важна характеристика на хормоните е тяхната висока активност дори в ниски концентрации. В тялото на здрава жена се произвежда само 0,3 – 0,7 mg естроген на ден, което по тегло съответства на половин кристалче захар! Това количество е напълно достатъчно, за да може един човек да бъде жена. Активната концентрация на женския хормон естроген в 1 литър бира може да достигне 0,15 mg. Тук обаче трябва да се отбележи, че 90% от фитоестрогена в бирата се съдържа в неактивна форма, но при 30% от европейците чревната микрофлора работи по такъв начин, че превръща хормона в активна форма, която вече е вътре в тялото – в тънките черва.
Какво дава бирата на един мъж? Мъж, консумиращ бира, в значителна степен замества мъжкия хормон в собственото си тяло с женски. Преди това мъжкият хормон му е давал активност, силни волеви качества, желание за победа, желание да води, но в новата ситуация получаваме слабоволево, апатично същество от междинен вид, способно само да лежи на дивана и глупаво да гледа телевизия. Освен това, може да се появи и раздразнителност. Фигурата на такова същество също се променя – тазът се разширява, мазнините се отлагат според женския тип – на бедрата. Коремните мускули отслабват и се появява „бирено коремче“. Млечните жлези растат, плувнали в мазнини, те се мотаят отпред, по интересен начин, допълващ колоритния външен вид на този “човек”.
Според някои доклади, в напреднали случаи, коластрата дори може да започне да изтича от такива гърди. Сърцето, принудено всеки ден да изпомпва прекомерно количество течност, идващо с бира, забележимо се увеличава по размер, стените му стават по-тънки и отпуснати, отвън е обвито с мазнини. Развива се коронарна болест на сърцето и рискът от инфаркт се увеличава, физическата активност се понася все по-трудно, появява се задух. Лекарите наричат този синдром „бира“ или „баварско“ сърце. Изпълнението на мъжките задължения става все по-проблематично, постепенно се развива импотентност, привличането към жената се заменя с привличане към алкохола. Така се потвърждават думите на първия райхсканцлер на Германия Бисмарк: „Бирата ги прави мързеливи, глупави и безсилни“ (което означава мъжка импотентност).
Какво дава бирата на една жена? Женското тяло работи по-сложно и елегантно от мъжкото, в него всеки месец хормоналният фон се променя значително и нахлуването в този деликатен механизъм чрез въвеждането на фитоестрогени или други хормонални лекарства заплашва със сериозни последици, дори с безплодие (както при овцете в Австралия).
В нормално състояние самото тяло на жената произвежда толкова естроген, от колкото тя се нуждае в момента. Ако една жена пие бира и по този начин инжектира допълнително количество женски хормон в тялото си, това може да доведе, както е показано в експерименти върху плъхове, до увеличаване на матката, пролиферация на маточните и вагиналните тъкани, освобождаване на излишни секрети и слуз във фалопиевите тръби, менструални нередности. Всичко това поставя под въпрос пригодността на такава жена за създаване на потомство. Ефектът на хмела върху жените е отдавна известен. Затова са се опитали да не ги използват за брането на „шишарките“ на хмела, тъй като при такава работа повечето жени скоро започват да кървят, независимо от редовния месечен цикъл.
Ако при мъжете консумацията на бира намалява привличането към противоположния пол, то при жените, напротив, тя се увеличава, което води до дисхармония в семейните отношения. Това може да се нарече синдром на „котешка топлина“, когато сексуалното желание на жената е толкова увеличено, че тя вече губи присъщата си “скромност” и започва да играе активна, доминираща роля, налагайки се на мъжа. За съжаление, момичетата понякога приемат това като норма и не са наясно с причините за това психично разстройство – бира, тютюнопушене и свързаната с тях реклама, налагайки определен начин на живот и поведение. Между другото отбелязваме, че в тютюневия дим е открит цял спектър от фитоестрогени, а при мъжете тютюнопушенето води до импотентност, която се развива в течение на 10-20 години.
Не искам обаче тази статия да се разглежда като призив за преминаване от бира към по-силни алкохолни напитки – вино и водка. Именно по такъв фалшив път се насочва начинаещ алкохолик, като постепенно увеличава силата и консумираната доза! Трябва да се отбележи, че всеки алкохол води до хормонални нарушения при мъжете и жените, тъй като с течение на времето алкохолът инхибира функциите и води до дегенерация на тъканите на тестисите, яйчниците, надбъбречните жлези и черния дроб, т. е. органите, които регулират човешките хормони. Но алкохолът нанася основния удар върху мозъка, убивайки клетките му и нарушавайки най-фините функции на мозъчната кора на първо място. По този начин, донякъде опростявайки проблема, можем да кажем, че ако човек иска първо да стане морален изрод и едва тогава импотентен, тогава пие водка, а ако предпочита обратната последователност – първо импотентност и едва след това морална деградация – тогава пие бира.
Нормалният човек не се нуждае от бира или водка. Въпреки това, мъжете и жените, пристрастени към бирата, могат да бъдат спокойни, когато завинаги се разделят с алкохола, те ще дадат на тялото си възможност да възстанови първоначалния хормонален статус и с течение на времето ще могат да си възвърнат загубеното здраве. Само че да се откажат от бирата за такива хора понякога е много трудно. Защо? Тук е уместно отново да си припомним хмела. От ботаническа гледна точка най-близкият роднина на хмела е конопа, те дори могат да бъдат кръстосани и могат да бъдат създадени хибриди. Конопът, както знаем, е суровина за наркотици като марихуана и хашиш. А тези наркотични вещества се съдържат и в хмела, макар и в по-ниска концентрация. В допълнение, хмелът съдържа и малко морфин.
Всъщност алкохолът, съдържащ се в бирата, също е наркотик – този факт е отбелязан в ГОСТ 5964-82 за етанола: „Етиловият алкохол е … отнася се към силно действащите наркотици.“ Но пристрастяването към бирата се формира по-неусетно и по-бързо, отколкото към другите алкохолни напитки, а биреният алкохолизъм се третира с още по-голяма трудност от обикновения. И така, Б. Г. Афанасиев (ръководител на 1-во психотерапевтично отделение на болницата „А. А. Вишневски“) отбелязва, че зависимостта се формира дори по отношение на безалкохолната бира и обяснява това именно с влиянието на другите наркотични вещества. Характерно е, че понякога пристрастените към бира имат симптоми на “отнемане”, като при наркотиците. По този начин, разделяйки развиването на наркотична зависимост на „започване“ и „довършване“, можем да отнесем тютюна и бирата към започването на наркотиците.
Бирата е особено опасна, защото именно чрез нея се извършва много рано, често до 7 години, запознаването на децата с алкохола. Това обстоятелство има изключително негативни последици за по-нататъшното психическо, физическо и сексуално развитие на подрастващите.
Няколко думи за това как се прави традиционната бира. Алкохолната ферментация се извършва на базата на ечемичен малц, чиито въглехидрати се преработват от бирена мая в етилов алкохол. Въпреки това, в допълнение към етиловия алкохол, маята винаги излъчва цял „букет“ от вещества – широка гама от алкохоли (метил, пропил, изо-амил и др.), естери, алдехиди, кетони – всичко, което е популярно известно като „фузелови масла“. Тъй като тези отрови и етилов алкохол се натрупват, дрождите умират, защото околната среда става неподходяща за по-нататъшния им живот. Готовата бира се продава на потребителите, понякога без дори да се филтрират остатъците от тези микроорганизми.
Хората с право казват: „Бирата не е водка“. Всъщност, според токсикологичните си характеристики, бирата, като се вземе предвид консумираното количество, е много по-лоша от водката, тя е дори по-лоша от некачествените домашно дестилирани напитки! В края на краищата, производителите на алкохолни напитки използват алкохол, който е преминал специално пречистване при приготвянето му. И въпреки че алкохолът е отрова, която унищожава мозъка на първо място, производителите се гордеят с факта, че са го пречистили от фузелови масла – още по-токсични вещества. Според ГОСТ R 51355-99 за водка, съдържанието на фузелово масло в нея не може да надвишава 3 mg / l, а в бирата съдържанието на тези токсини е 50-100 mg / l! Ето защо отравянето с бира е по-тежко. Вкусът на фузела в бирата обаче се усеща слабо, защото се прекъсва от горчивината на хмела, специално добавен там.
Интересно е да се отбележи, че хмеловите пъпки съдържат и някои висши алкохоли, някои от които имат различни ефекти върху мозъчната дейност. Все още не са проведени мащабни изследвания на ефектите на бирата върху човешкото тяло, което обаче е разбираемо, предвид интереса на производителите. Има обаче доказателства, че пиенето на бира увеличава вероятността от развитие на рак на гърдата с повече от 30% и няма ясна връзка с дозата на изпитата бира.
Бирата причинява редица очни заболявания. Рискът от развитие на катаракта и макулопатия (макулна дегенерация, водеща до слепота) се увеличава с 1,5 до 3 пъти, а едновременното пушене увеличава негативния ефект.
Нека да разгледаме някои от вредните съвети, които се скитат из книгите на „лечителите“: Съветите за пиене на бира за бременни жени могат, без преувеличение, да се считат за престъпни и съвременната медицина никога не дава такива препоръки! Алкохолът, бързо проникващ в кръвоносната система на плода, може да покаже своите мутагенни свойства и да доведе до сериозни нарушения в нововъзникващите органи и системи на бебето. Проучванията също така установяват, че пиенето на бира значително намалява нивото както на женските, така и на мъжките хормони в амниотичната течност, а теглото на новородените намалява значително. Бирата може да доведе до увеличаване на количеството мляко в кърмещата майка, но в този случай бебето от първите дни от живота ще започне да получава алкохол заедно с майчиното мляко, което ще има изключително отрицателно въздействие върху развитието на органите му и ще го „възнагради“ с предразположение към алкохолизъм.
Понякога можете да попаднете на съвета да давате супена лъжица бира на бебето за по-добър сън и това наистина работи. Въпреки това, без да говорим за допълнителните наркотични вещества, отбелязваме само ефекта на алкохола върху бебето. Етанолът има 5 пъти по-силен ефект върху тялото на детето и ако вземем предвид, че масата му е 12-15 пъти по-малка от масата на майка му, тогава тази доза от 15 грама бира е еквивалентна на 1 литър за възрастен. Един такъв експеримент е дори подигравка с детето, но ако “поливате” млада майка по този начин насилствено за месец-два, тогава тя е на прекия пряк път към наркологичния диспансер – тя става бирен алкохолик.
Феновете на тази „напитка“ казват, че харесват вкуса й. Повечето хора обаче си спомнят, че в началото не са харесвали вкуса на бирата, по-скоро са я намирали за отвратителна, но постепенно са свикнали с нея. Това може да се сравни с първото дръпване на тютюневия дим – отначало е отвратително, но, надделявайки над себе си, хората развиват тази зависимост. Много консуматори на бира отказват да пият безалкохолна бира, позовавайки се на факта, че вкусът й е по-лош, но статистическите проучвания показват, че при тестове със затворен етикет те не различават безалкохолната бира от обикновена бира.
Защо хората пият бира?
На първия етап се пие, за да изглеждаш като „възрастен“, а след това се пие просто защото има алкохол в нея. Пазарът на бира започна значително да се преориентира към младите хора, за които цената не е толкова важна, колкото „символичните свойства“ на бирата, за жалост все по-активно популяризирани от рекламата…