Принципи на здравословното хранене, които всеки трябва да знае!

Откъде да започнем?

На първо място, с твърдото решение да се храните правилно.

Ето няколко прости правила, които се основават на почти всички съвременни диетологии и които ще ви помогнат бързо да усвоите принципите на здравословното хранене.

Правило № 1.

Забравете завинаги за бързата храна и се опитайте да не злоупотребявате със сладкишите.

Правило № 2.

Яжте колкото се може повече сезонни храни – те съдържат максимум хранителни вещества. Зимните плодове и зеленчуци, отглеждани в оранжерии или донесени от далече, поради обработката с химикали и дългото съхранение, не само губят всички ползи, но и се превръщат в акумулатори на нитрати и други вредни химични съединения.

Правило № 3.

Ограничете колкото е възможно повече употребата на рафинирани храни, като захар, растително масло, бяло пшенично брашно, пречистен бял ориз. Те не съдържат фибри, които са много важни за храносмилателния тракт, както и за подхранването на полезните бактерии, живеещи в червата. Ето защо е много по-добре да се яде пълнозърнест хляб вместо бял, а рафинираната захар да се замени с кафява захар или дори с мед.

Правило № 4.

Пийте вода. Чаят, кафето и соковете не заместват водата. За едно денонощие организмът трябва да получи поне 30-35 мл чиста вода на 1 кг тегло. Сладки газирани напитки – напълно забранени, те съдържат твърде много захар.

Правило № 5.

Не забравяйте за протеиновата храна. Тя може да ви даде усещане за ситост за дълго време и е богата на аминокиселини. Протеините са необходими на организма за изграждане на мускулна тъкан, за подмяна на остарелите клетки. Богатите на белтъчини храни включват различни видове месо, риба, калмари, скариди, ядки, гъби, бобови и зърнени растения, яйца, извара.

Готвене

Правило № 1.

Използвайте няколко вида растително масло за готвене. Това е най-добрият източник на мастни киселини, необходими на организма. Много е добре, ако в кухнята постоянно има няколко бутилки с различни масла: зехтин, сусам, ленено семе, орехово и кедрово масло. Не забравяйте, че нерафинираните масла не са подходящи за термична обработка.

Правило № 2.

Гответе с минимална термична обработка, за да се запазят всички полезни вещества в продуктите. Препоръчва се макаронените изделия или кашите да се варят само няколко минути. Между другото, класическата италианска паста винаги трябва да бъде леко недоварена и залята с растително масло. Месните и рибните продукти задължително трябва да се обработват термично, тъй като могат да съдържат паразити. Но в същото време е по-добре да се откажете от пърженето в олио, като оптималните начини – варене, печене във фурна и готвене на пара.

Правило № 3.

Използвайте естествени и пресни продукти. Всеки полуфабрикат или продукт за продължително съхранение с консерванти, подобрители на вкуса и оцветители увеличава натоварването на организма, пречи на изхвърлянето на токсините и забавя метаболизма. Парче пиле, изпечено във фурната, е в пъти по-здравословно от най-качествения и скъп колбас от магазина.

Режим

Правило № 1.

Задължително спазвайте хранителен режим. Редките хранения са също толкова вредни, колкото и постоянното похапване и навикът постоянно да дъвчем нещо. Оптимално за здравия човек е да се храни 3-4 пъти дневно, повече от 6 часа разстояния между храненията  забавя обмяната на веществата и принуждава организма да премине в икономичен режим. В резултат на това започват да се натрупват мастни депа. Опитайте се да не се храните пред компютъра, телефона или пред телевизора. Процесът на консумация на храна в този случай става неконтролируем, настъпва не засищане, а преяждане.

Правило № 2. 

Всеки ден яжте по малко пресни плодове и много зеленчуци. Препоръчителното количество плодове е 200 – 300 г. Така ще си набавите всички необходими витамини и фибри. 

Разбира се, много е трудно веднага и напълно да промените навиците си и да се откажете от вкусната торта с чаша силно кафе. Това може да изисква голямо напрежение на волята и да доведе до стрес. Затова от време на време можете да си позволявате и сандвич с колбас, и торта. Основното е, че това не трябва да се превръща в ежедневна храна.