Защо да четем етикетите на храните?

Когато започвате пътуването си към здравословно дълголетие, това което ядете е от особено значение. Умението да четете и правилно да тълкувате етикетите, е от голямо значение за способността ви да правите по-здравословен избор на храни и да постигнете целите си за поддържане на здравословен начин на живот.

Етикетите на храните не са просто списък със съставки и калории, те ни казват какво точно ядем. 

Какво основно е записано на етикета:

  1. Калориите

Помага да разберем колко калории ще изядем, това е важно ако имате режим изграден на определени калории. Изборът на правилното количество калории е индивидуален процес и зависи от много фактори (възраст, пол, метаболизъм, структура на тялото, физическа активност и т.н.), поради което е добре да се консултирате със специалист (в краен случай можете да използвате формули, които ще вземат предвид вашия метаболизъм и активност).

2. Количествата хранителни вещества

Количествата белтъчини, мазнини, въглехидрати и микроелементи може да ви помогне да съставите балансирани ястия, които да осигурят пълноценно хранене на организма ви в зависимост от целите (отслабване, поддържане на теглото, мускулен растеж).

Въглехидратите са основният източник на енергия. Старайте се да избирате такива с високо съдържание на фибри и ниско съдържание на захар.

Белтъчини – жизненоважни за всички процеси в организма, също така помагат да се чувствате сити за по-дълго време. 

Мазнини – обърнете внимание не само на общото съдържание на мазнини, но и на това какви са те – ненаситени, наситени или трансмазнини. Последните две е най-добре да се ограничат, като се предпочитат здравословни мазнини от риба, ядки или семена.

3. Микроелементи

 На етикетите на някои храни е посочен процентът от дневната стойност на витамините и минералите, които те съдържат. Опитайте се да избирате храни с по-високо съдържание на микроелементи, за да ви помогнат да задоволите дневните си нужди от хранителни вещества. Повече от 20 % се счита за високо съдържание, а по-малко от 5 % – за маловажно.

4. Откриване на скрити захари и мазнини

Не само сладките продукти съдържат в състава си захар, тя може да се крие под различни наименования, затова не приемайте за вярно надписа „без захар“. Качеството на мазнините в ултрапреработените продукти също трябва да се разглежда с повишено внимание, тъй като те рядко имат добър състав. Проучването на етикетите може да ви помогне да откриете тези скрити съставки.

5. Контрол и размер на порциите

Напоследък е модерно да се посочва калорийното съдържание на порция върху различни продукти, само че е добре да се осъзнае, че порция не е целият продукт, а определена част от него. Това ще  ви помогне да управлявате размера на порциите, което е чудесен начин да контролирате приема на калории.

Към какво да се отнасяме скептично

„Ниско съдържание на мазнини“

Не се поддавайте на това. Ако производителят намали количеството на мазнините, то в името на запазването на вкуса ще дойде добавената захар и въглехидратите в състава. Обърнете внимание  на реда на съставките – най-напред са тези, които са в най-голямо количество в продукта.

„Без захар“

Прочетете внимателно съставките. Захарта често се крие под други форми, като тръстикова захар, меласа, фруктоза, сироп от фурми, плодово-глюкозен сироп и др. Ако захарта е посочена на първо място в списъка, тя вероятно е в огромно количество.

„Ниско съдържание на сол“

Както и при захарта, скритият натрий може да се крие под различни имена, например мононатриев глутамат или натриев бикарбонат. Високият прием на сол означава задържане на вода, подуване на корема и сърдечносъдови проблеми.

„Пълнозърнест“ или „Зърнен“.

Бялото пшенично брашно е по-малко хранително, прочетете внимателно състава. Много често в състава на такива продукти има обикновено брашно, и то на първо място, а ако има някакви зърнени култури, те са в края на списъка. Опитайте се да избирате онези продукти, в които пълнозърнестите храни са първата съставка в списъка.

Изкуствени добавки

Почти всички преработени храни съдържат хранителни добавки: консерванти, изкуствени оцветители или подобрители на вкуса. Въпреки че не са забранени, те могат да имат отрицателно въздействие върху здравето и да повлияят на апетита.

Хидрогенирани масла, „без трансмазнини“

Дори на опаковката да пише „0 гр. трансмазнини“, все пак погледнете състава, за да видите дали в списъка на съставките има хидрогенирани или частично хидрогенирани масла. Най-добре е да избягвате такива продукти, ако е възможно.

Малък обем

Понякога смятаме, че малка порция от някакъв продукт е по-здравословна или безвредна, по-малко калорична, въпреки че в действителност това не винаги е така. Една малка торбичка със закуски, която можем да изядем незабелязано на едно сядане, може да съперничи по калоричност на основното хранене.

Ярка, примамлива опаковка

Не се хващайте за шарената картинка, опитайте да сравните подобни продукти, като изберете този с по-добър състав, повече фибри или протеини, по-малко калории или захар. В края на краищата ще ядете съдържанието, а не опаковката.

Умението да четем правилно етикетите може да ни помогне да правим по-информиран избор на храни. А колкото по-информирани сме за това, което ядем, толкова по-подготвени ще бъдем да вземаме решения, които водят до здраве и дълголетие.